אַלְטלַיְיף קידום אתרים

יחסי ציבור באינטרנט

יחסי ציבור באינטרנט – מהפיכה בעולם יחסי הציבור
ההתפתחויות הטכנולוגיות של השנים האחרונות, ובעיקר המהפיכה שהביאה עמה רשת האינטרנט, גרמו לשינויים דרסטיים בענף יחסי הציבור. יחסי ציבור באינטרנט הולכים ותופסים אחוז גבוה יותר מן הזמן והתקציבים אשר מושקעים ביחסי ציבור, ובעתיד אין ספק כי מגמה זו רק תימשך. תופעה זו מביאה לשינוי בכל תפיסת תפקידם של משרדי פרסום ומשרדי יחסי ציבור.

אם בעבר היה ניתן לדאוג לתדמית חיובית פשוט באמצעות פרסום חוצות, פרסומות ברדיו ובטלוויזיה והוצאת הודעות לתקשורת, הרי שכיום כדי לקדם גופים ציבוריים ופרטיים צריך להיות עם האצבע על הדופק עשרים וארבע שעות ביממה. יחסי ציבור באינטרנט מתאפיינים בכך שבכל רגע צריך שיהיה מישהו שיזהה התייחסויות שליליות ויגיב עליהן בצורה אפקטיבית. כתבה ביקורתית או טוקבק שלילי שנשארים ללא תגובה יותר מדי זמן יכולים להיות הרסניים, ולגרור אחריהם התייחסויות שליליות נוספות. לצד ההתמודדות עם התייחסויות שליליות מבוססים יחסי ציבור באינטרנט גם על קידום התייחסויות חיוביות באמצעים שונים.

גם בתחום האינטרנט עצמו חלו בשנים האחרונות שינויים מהותיים, כאשר השינוי החשוב ביותר מבחינת יחסי ציבור באינטרנט הוא עלייתן של הרשתות החברתיות ובראשן כמובן רשת פייסבוק. הרשת החברתית מאפשרת להפיץ דעות בצורה מהירה הרבה יותר מכל אמצעי תקשורת שהיה קיים אי פעם, כאשר לכך יש יתרונות וחסרונות מבחינת יחסי ציבור באינטרנט. היתרון הגדול הוא בכך שמדובר ברוב המקרים בפרסום חינם, כאשר הגולשים עצמם הם שמעבירים את המידע מאחד לשני. הצד השני של המטבע, עם זאת, הוא כי בשונה מן הפרסום באמצעי התקשורת המסורתיים, אין שליטה מוחלטת במסרים ובתפוצתם בקרב הגולשים. ניסיונות לעצור הפצה של התייחסויות שליליות מסתיימים בדרך כלל בכישלון, ובפגיעה נוספת בתדמית. הדרך הנכונה להתמודד עם התייחסויות שליליות היא לקדם מולן התייחסויות חיוביות, שישכיחו את המסרים השליליים.

ניתן לסכם ולומר, כי יחסי ציבור באינטרנט שונים מבחינות רבות מן האמצעים ששימשו עד לפני שנים ספורות לצורך יחסי ציבור. הבנה מעמיקה של מאפייני האינטרנט והרשתות החברתיות מאפשרת להשתמש בכלים אלו בצורה אפקטיבית, שיכולה להיות יעילה וזולה הרבה יותר מן השיטות המסורתיות ליחסי ציבור.

 

המאמר באדיבות רועי שביט –  מחברת אלטלייף  קידום אתרים בגוגל – מומחה לניהול יחסי ציבור ברשת ופרסום ממומן בגוגל

 

 

יחסים ברשת: יחסי ציבור אינטראקטיביים, רשתות חברתיות, גוגל ועוד

למי מאיתנו כיום אין חשבון פעיל באחת (לפחות) מהרשתות החברתיות? רשתות כגון The Marker Cafe, טוויטר, לינקד-אין ואולי הפופלרית מכולן- פייסבוק, עוברות באופן שוטף עדכונים, תוספים ושדרוג ממשקים על מנת להתאים לוירטואליזציה ולהתפתחות האינטרנטית, ולרתום משתמשים רבים יותר ויותר. כל שנותר לנו לעשות הוא לעמוד בקצב.

האינטרנט תפס כבר מזמן חלק מרכזי בחיינו ומאפשר לנו הארכה של מגוון רחב של פונקציות שלפני כן היו מוגבלות יותר. הודות לנגישות, הזמינות והנוחות שבמענה על צרכים כגון השוואת מחירים, חיפוש מידע, התרשמות מסיורים וירטואליים, שימוש בדואר אלקטרוני, שיתוף קבצים מסוגים שונים ועוד ועוד. מלבד אספקת ממשקי מידע עצומים, כנראה בכל תחום אפשרי, יותר ויותר אנשים משתמשים באינטרנט ככלי עדכון ושיתוף ומאות מיליונים מצטרפים לרשתות חברתיות.

גם בעולם העסקי רבים כבר הבינו את פוטנציאל החשיפה והשיווק הגלומים ברשתות החברתיות- חשיפה לפלח שוק רחב מחד, תוך אפשרות למפות ולפלח אותו מאידך (בהתאם לתחומי עניין, מקום מגורים ועוד), זמינות תכנים והעלאתם למודעות הקהל הרחב או במילים אחרות- חשיפה ופרסום ללא עלות. הצלחתם של קמפיינים שהועלו בפייסבוק ובטוויטר מובילה למסקנה המתבקשת לפיה גם בתחום האינטרנט והרשתות החברתיות בפרט, יש משמעות רבה לנראות של העסק: לאופן בו אתם מציגים את עצמכם ולא פחות חשוב- לתדירות העדכונים והעברת המידע.

יחסי ציבור באינטרנט  – רשתות חברתיות

שימוש נכון בכלים שמציע תחום יחסי הציבור יכול למנף את העסק גם בזירה האינטרנטית, אך יחסי ציבור כשמם כן הם- מערכת יחסים עם הציבור. לפני שנמהר לקדם את העסק באמצעות פרסום מאמרים, העלאת תמונות, השתתפות פעילה בפורומים, העלאת קישורים ואף יצירת “מיני אתר” של העסק ברשת החברתית חשוב להבין מספר עקרונות לגבי הרשתות החברתיות..
— ראשית, הרשת היא דינאמית. על בעל עסק לדאוג להישאר מעודכן בתחומו, להיות חבר פעיל בפורומים רלוונטיים (כולל  גם קבוצות דומות בפייסבוק) ולוודא שתכניו מעודכנים ומתעדכנים באופן שוטף (סטאטוסים ופרסומים בפייסבוק וכן שמירה על אתר אינטרנט עדכני ופעיל).
• עדכון פעילות? לא בכל מחיר. יש לשמור על האיזון העדין שבין הרצון להתבלט, לעדכן ולהתעדכן ובין פעילות מוגזמת שתגרום לנו להימאס על חברינו הגולשים. למשל, היקף פעילות מומלץ בפייסבוק הנו 3-5 עדכונים בשבוע. עדכונים רב- יומיים יעמיסו על חברינו, יובילו לכך שיתפספסו תכנים וייתכן ואף יחסמו אותנו כליל.
• היצע וביקוש: מומלץ להציע לגולשים תועלת מחברותם עמכם (הטבות ייעודיות לפייסבוק, מבצע ספציפי תחום בזמן, העלאת קופונים, פרסום מידע חשוב או טיפים וכדומה). יחד עם זאת, היזהרו לא להיתפס כשיווקיים יתר על המידה, מה שעלול להבליט את כוונותיכם המסחריות/עסקיות/אידיאולוגיות ולהרגיז את הגולשים.
• יש גבול לכל תעלול: לפייסבוק מספר כללי “עשה ואל תעשה”, כך שאתם עלולים להסתכן בסנקציות וחסימה מצד מנהל הרשת. מומלץ להתעדכן בעדכונים של הרשת כדי להיזהר לא לעבור על הכללים.

ניצול נכון של הכלים המוצעים באינטרנט, יכול למנף עסקים, ארגונים ואירועים, ולהרחיב את פרסומם בקרב חברי הקהילה הוירטואלית. ניתן להשיג זאת באמצעות בניית פרופיל עסקי (“דף עסק”) אשר יוצג בפני קהילות המהוות לקוחות פוטנציאליים, שותפים עסקיים, וגופים בעלי קשרים עסקיים רלוונטיים. אז אם יש לכם עסק או שאתם מבקשים לקדם נושא חשוב בסדר היום, מומלץ להכיר את מכלול הפלטפורמות להעברת המסר ולא לחשוש מקצת יחסי ציבור באינטרנט.

צרו איתנו קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

עיצוב אתרים

רוצה לקחת את העסק שלך לגבהים חדשים?
פנה אלינו עכשיו!

עיצוב אתרים

יותר מ-17 שנים של ניסיון בקידום אתרים, ומאות לקוחות מרוצים, בטוח אומרים עלינו משהו טוב…

אנחנו תמיד שמחים ליצור קשרים עם לקוחות חדשים, ונשמח לתת גם לכם שירות מצוין. קדימה, בידקו אותנו! 🙂